POŁONINA CARYŃSKA I POŁONINA WETLIŃSKA
Do najbardziej popularnych szczytów bieszczadzkich bez wątpienia należą Połonina Caryńska (1297 m n.p.m) oraz Wetlińska (1255  n..m). To miejsca bardzo przyjemne do wędrówek z niepowtarzalnymi widokami (zaledwie 10 km od Dwernika). Połoniny jako subalpejskie łąki górskie nie występują w żadnych innych górach w Polsce. To naturalne twory, jednakże sztucznie powiększone przez człowieka poprzez wycięcie górnych partii lasów. Głównym powodem był prowadzony tu niegdyś intensywny wypas bydła (nawet do 3500 sztuk) oraz owiec. Dzięki sukcesji naturalnej połoniny zadziwiają różnorodnością szaty roślinnej a przede wszystkim unikatowymi pejzażami. 
 
Połonina Wetlińska z Chatką Puchaka na szczycie.
 
 
Widok z wiatki na szlaku na Poł. Caryńską w kierunku Poł. Wetlińskiej.
 
 
 
W sezonie letnim to zdecydowanie najczęciej odwiedzane zakątki Bieszczadów, ponieważ zdobycie szczytu Połoniny Wetlińskiej bądź Caryńskiej nie jest bardzo wymagające, a widoki z długich, wąskich grzbietów górskich obejmują rozległe i piękne panoramy. Dla początkujących piechurów i turystów po raz pierwszy odwiedzających ten rejon to obowiązkowy kierunek. Osoby, które wolałyby uniknąć dużego ruchu na szlaku, powinny zwiedzić te masywy górskie poza okresem wakacyjnym.
Szlaki na Połoninę Caryńską:
Najbardziej popularne jest wejście od Brzegów Górnych (inna nazwa Berehy Górne), znajdujących się 10 km na południe od Dwernika. Mieści się tu parking i kasa biletowa. Wyjście na szczyt prowadzi szlakiem oznaczonym na czerwono i zajmuje ok 2 godzin. 
Szlakiem czerwonym można również powędrować od Ustrzyk Górnych -około 2 godz. Trasa przebiega obok kempingu PTTK i prowadzi przez potok Wołosaty.
Najkrótszą opcją jest wspinaczka efektownym ale stromym podejściem od Przełęczy Wyżniańskiej (pomiędzy Brzegam Górnymi  a Ustrzykami Górnymi) To szlak oznaczony kolorem zielonym, wyjście na szczyt zajmuje ok 1 godz a zejście ok pół godz.
Najrzadziej wybierany jest szlak zielony prowadzący na Połoninę od Przełęczy Przysłupu Caryńskiego, gdzie znajduje się całoroczne schronisko studenckie Koliba- baza Politechniki Warszawskiej. Wejście na szczyt trwa ok 2 godz a w przeciwnym kierunku 1,5 godz.
 
Połonina Caryńska zimą.
 
 
Szlaki na Połoninę Wetlińską:
Aby przemaszerować całe pasmo Połoniny Wetlińskiej, która ma kilka wierzchołków m.in. najwyższy Roh (1255m) oraz Smerek (1222m) należy wybrać szlak czerwony. Zaczyna się on w Brzegach Górnych (naprzeciwko wejścia na Poł. Caryńską) a kończy we wsi Smerek. Po ok 1,20 godz dotrzemy do słynnej Chatki Puchatka, zaś przejście całej trasy zajmuje co najmniej 5 godz. Nie należy się jej jednak obawiać, gdyż większość prowadzi szczytami, gdzie nie ma dużych nachyleń, a widoki z odkrytych grani to kwintesencja bieszczadzkich krajobrazów.
Dla leniuchów, których interesuje najszybszy sposób dotarcia do Chatki Puchatka- zaledwie 1 godz- stworzono szlak żółty mający początek na Przełęczy Wyżnej, naprzeciwko parkingu przy serpentynach. Wspomniane schronisko PTTK jest najwyżej usytuowanym w Bieszczadach. Zbudowane po II wojnie światowej przez wojsko, służyło początkowo jako posterunek obserwacyjny. Obiekt jest całoroczny, mimo skromnych warunków, braku bieżącej wody, kanalizacji czy prądu ma rzeszę wiernych wielbicieli.
Szlak czarny podobny pod kątem trudności do szlaku żółtego rozpoczyna się  przy kempingu Górna Wetlinka, jest tu parking i bar. Po 1 godz wędrówki łączy się on ze szlakiem żółtym, a stąd już tylko 40 min do schroniska. 
Pasmo Połoniny Wetlińskiej przecina również szlak wytyczony pomiędzy Zatwarnicą a Wetliną, oznaczony jest on kolorem żółtym i częściowo pokrywa się ze ścieżką przyrodniczą "Suche Rzeki-Smerek-Jodła". Chętni, którzy rozpoczną wędrówkę od Chaty Bojkowskiej w Zatwarnicy, musza przebyć ok 2,5 godz zanim dotrą do punktu kulminacyjnego czyli Przełęczy Orłowicza. Trasa nie jest tak widokowa jak pozostałe, przez co rzadziej uczęszczana, a to zaleta w sezonie wakacyjnym. Przełęcz Orłowicza to miejsce gdzie krzyżuje się szlak czerwony z żółtym, tak więc jest tu kilka możliwości kontynuowania wycieczki: przez Smerek do wsi o tej samej nazwie, do centrum Wetliny z dobrą bazą gastronomiczną, bądź nadal zdobywać szczyty Połoniny maszerując przez Osadzki Wierch do Chatki Puchatka.
 
 
 
Szczyt Smereka w paśmie Połoniny Wetlińskiej
 
 
Widok w kierunku Przełęczy Orłowicza
 

Dodatkowe informacje

Doba noclegowa

rozpoczyna się o godz. 16.00

kończy się o 10.00

Kontakt

Piotr Janeczko i Elżbieta Jakubowska-Janeczko.

tel.kom. 690 992 527

tel 690992527

 Dwernik 37, 38-713 Lutowiska

  e-mail: dwernik37@gmail.com